Τρίτη, 28 Φεβρουαρίου 2023

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ Ο ΤΑΡΤΟΥΦΟΣ

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ Ο ΤΑΡΤΟΥΦΟΣ ΝΕΣΤΟΡΕΙΟ

Αγαπητοί μας γονείς,
Την Παρασκευή στις 24 Φεβρουαρίου 2023 όλο το σχολείο μας επισκέφτηκε το θέατρο “Τζένη Καρέζη”, όπου μαθητές και δάσκαλοι απολαύσαμε την ωραία παράσταση “ Ο Ταρτούφος” του Μολιέρου.
 Ο Ταρτούφος είναι ένα κλασικό έργο με πολλά διαχρονικά μηνύματα.
 Ποιος είναι άραγε ο Ταρτούφος; Είναι ένας υποκριτής, ένας ψεύτης με περικεφαλαία. Κάποιοι θα τον πιστέψουν, κάποιοι όχι. Κάποιοι θα τον αγαπήσουν, κάποιοι θα τον μισήσουν…
Όσο για εμάς, ταξιδέψαμε ως τη Γαλλία! Παίξαμε κρυφτό γύρω από ένα τεράστιο τραπέζι! Τραγουδήσαμε όμορφες μουσικές, νιώσαμε αγωνία και φόβο μήπως δε φανερωθεί η αλήθεια.
Ευτυχώς όμως η αλήθεια για άλλη μια φορά βρήκε τον δρόμο της, φανερώθηκε κι όλοι εμείς νιώσαμε ανακούφιση και γεμίσαμε ελπίδα.
Αυτό ήταν κι ένα από τα πιο δυνατά μηνύματα αυτού του έργου, το οποίο έχει πάμπολλα μηνύματα πολύ χρήσιμα για τη  ζωή μας.

Και σ’άλλα με υγεία!

οι δάσκαλοι του Νεστόρειου