Χαιρετισμός Διευθύντριας του σχολείου

xrisoik bb     Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, μαθητές και μαθήτριες, αγαπητοί φίλοι και φίλες, σας καλωσορίζουμε στον δικτυακό τόπο του σχολείου μας.

Όλοι εμείς οι εργαζόμενοι του Νεστόρειου Δημοτικού Σχολείου του Δήμου Ιλίου αισθανόμαστε ιδιαίτερα χαρούμενοι που υπηρετούμε σε έναν από τους ομορφότερους και πιο ιστορικούς δήμους της Δυτικής Αθήνας.

Τι σκοπό έχει το σχολείο, όλοι το ξέρετε. Θέλει να μορφώσει ανθρώπους που να μπορούν να ζήσουν παραγωγικά στον τόπο που ανήκουν. Γι’ αυτό πρέπει να αναπτύξει αρμονικά το πνεύμα, το ήθος και το σώμα των παιδιών, να τους δώσει αλλά και να τους γυμνάσει όσες γνώσεις και δεξιότητες τους χρειάζονται για να ζήσουν την σημερινή ζωή. Θέλουμε το σχολείο να αποτελέσει έναν ζωντανό οργανισμό μάθησης, μια δημιουργική κοινότητα μαθητών, εκπαιδευτικών, γονέων και γνώσης.

Στόχος του σχολείου μας είναι να παρέχει ίσες ευκαιρίες σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες, γιατί αν ένα άτομο δεν παίρνει την εκπαίδευση που επιθυμεί απ’ την κοινωνία, το άτομο αυτό αδικείται από την κοινωνία. Θέλουμε οι μαθητές και οι μαθήτριές μας να οικοδομούν στέρεα μορφωτικά θεμέλια που στηρίζονται στις εμπειρίες τους, στη θετική στάση απέναντι στη μάθηση, στη συμμετοχή, στη συνεργασία, την αλληλεπίδραση μεταξύ μαθητών- εκπαιδευτικών και τεχνολογίας.

Θα χρησιμοποιήσουμε τις Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνίας (ΤΠΕ) ώστε να ξεπεράσουμε τα εμπόδια και τις προκλήσεις της εποχής μας.

Για να λειτουργήσει το σχολείο μας ομαλά και αποδοτικά θα πρέπει όλα τα μέλη της σχολικής κοινότητας (μαθητές, εκπαιδευτικοί, γονείς) να γνωρίζουν τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους.

Η τήρηση του Κανονισμού Λειτουργίας του σχολείου μας,  θα βοηθήσει ώστε το έργο και οι στόχοι που θέτουμε κάθε φορά ως εκπαιδευτικοί να μπορέσουν να πραγματοποιηθούν σε πολύ μεγάλο βαθμό χωρίς προβλήματα κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.

Θα ήταν πολύ χρήσιμο να αφιερώνατε λίγο από το χρόνο σας ώστε να διαβάσετε σχετικά με τον Εσωτερικό Κανονισμό Λειτουργίας του σχολείου μας.

Να θυμόμαστε ότι η ευτυχία του ανθρώπου συνίσταται στη μόρφωση και στην παιδεία, και όχι στα αγαθά που δίνει και παίρνει η τύχη.

Καλή περιήγηση,

Η Δντρια