Τρίτη, 24 Ιανουαρίου 2023

Προεδρική Φρουρά & Εθνικός Κήπος

Ο κόσμος των Ευζώνων μέσα από τα μάτια των μαθητών του Νεστόρειου

Την Πέμπτη 19 Ιανουαρίου 2023, οι μαθητές των Δ’ και Στ’ τάξεων, συνοδευόμενοι από τις εκπαιδευτικούς Παππά Παναγιώτα, Οικονόμου Κυριακή, Ζήδρου Βασιλική, Σφαιροπούλου Κυριακή και την σχολική νοσηλεύτρια Καρύκα Γεωργία, επισκέφτηκαν την Προεδρική Φρουρά καθώς και το Μνημείο του Αγνώστου Στρατιώτη. Στην Προεδρική Φρουρά οι μαθητές ενημερώθηκαν για την ιστορία και την αποστολή της Φρουράς των Ευζώνων, ενώ παρακολούθησαν τη διαδικασία κατασκευής της ευζωνικής στολής και των τσαρουχιών των Ευζώνων στο ραφείο και στο τσαρουχοποιείο της Μονάδας.

Στη συνέχεια, οι μαθητές επισκέφτηκαν το Μνημείο του Αγνώστου Στρατιώτη όπου παρακολούθησαν την αλλαγή της φρουράς, με μεγάλο θαυμασμό. Στο τέλος, είχαν την ευκαιρία να κάνουν μια σύντομη βόλτα στον Εθνικό Κήπο.

Τρίτη, 24 Ιανουαρίου 2023