Παρασκευή, 05 Μαϊος 2023

Επίσκεψη στη Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών της Ελληνικής Αστυνομίας

Την Τρίτη 2 Μαΐου 2023 η Έκτη τάξη του σχολείου μας επισκέφτηκε τη Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών της Ελληνικής Αστυνομίας. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης μαθητές και εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά τα ακόλουθα τμήματα : Δακτυλοσκοπίας, Εξερευνήσεων, Εργαστηρίων Πυροβόλων Όπλων και ιχνών Εργαλείων, Εργαστηρίων Δικαστικής Γραφολογίας και Πλαστότητας Έντυπων και Αξιών, Χημικών και Φυσικών Εξετάσεων, Εξέτασης Ψηφιακών Πειστηρίων , Οπτικοακουστικού Υλικού, Φωτογραφίας και Μεθοδικοτήτων.

Εκεί ενημερώθηκαν για τις αρμοδιότητες του κάθε τμήματος και επικεντρώθηκαν στην ιδιαίτερη προσοχή που πρέπει να έχουν όσον αφορά τη  χρήση του διαδικτύου.

Η επίσκεψη ήταν μοναδική και ο ενθουσιασμός διάχυτος. Ευχαριστούμε τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας και ιδιαίτερα τον κύριο Καρπαθάκη  Δημήτρη για τη βοήθειά του στην πραγματοποίηση αυτής της δράσης.

Παρασκευή, 05 Μαϊος 2023