Καλλιτεχνικές δημιουργίες

Τρίτη, 20 Ιουνίου 2023

Παγκόσμια μέρα περιβάλλοντος 5 Ιουνίου

Όταν το γυάλινο βαζάκι, η χαρτοπετσέτα, ένα άδειο μπουκάλι κρασιού, χαρτόνι, πέτρες θαλάσσης, σπιρτόκουτα και διάφορα ανακυκλώσιμα υλικά παίρνουν άλλη ζωή με τη φαντασία των μαθητών του σχολείου μας!

Στο μάθημα των Αγγλικών με υπεύθυνη την κ.Δήμητρα Γκέκα (εκπαιδευτικό Αγγλικών) οι μαθητές της Στ’ τάξης ερεύνησαν στο διαδίκτυο, συζήτησαν, πρότειναν και παρουσίασαν στα Αγγλικά αιτίες, ιδέες και λύσεις. Και οι μικρότεροι μαθητές της Γ’, Δ’, Ε1 και Ε2  υλοποίησαν το project “Let’s play…upcycling” (Aς παίξουμε…..ανακύκλωση).

Συνεργάστηκαν και δημιούργησαν αντικείμενα που παρουσίασαν σε έκθεση σε όλους τους συμμαθητές τους. Οι μαθητές της Γ΄ συμμετείχαν επίσης με δημιουργίες τους στα μαθήματα της Γλώσσας και του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων με την κ.Μελετάκη Κατερίνα

Τρίτη, 20 Ιουνίου 2023