Εκπαιδευτικά προγράμματα

Δευτέρα, 21 Νοεμβρίου 2022

Παρουσίαση Πυροσβεστικού Σώματος

Αγαπητοί γονείς,

Την Παρασκευή 18 Νοεμβρίου ήρθαν στο Σχολείο μας πυροσβέστες από το Πυροσβεστικό Τμήμα του Περιστερίου, όπου έδωσαν πολλές και χρήσιμες πληροφορίες στα παιδιά μας, σε ό,τι έχει σχέση με την εργασία τους.

Δείχνοντάς τους αρκετές εικόνες στον βιντεοπροτζέκτορα της αίθουσας εκδηλώσεων, τους μίλησαν για τους συνηθέστερους λόγους από όπου προκαλούνται οι πυρκαγιές, σε πόσα λεπτά πρέπει να παρέμβουμε για να μη γίνει ανεξέλεγκτη μια πυρκαγιά, με ποιους τρόπους γίνεται η κατάσβεσή της, πώς πρέπει να βοηθήσουμε τον εαυτό μας σε περίπτωση που βρεθούμε αντιμέτωποι με μια τέτοια κατάσταση, οι αριθμοί που πρέπει να καλέσουμε αμέσως για βοήθεια, με ποιους τρόπους απεγκλωβίζουν όχι μόνο σε περίπτωση πυρκαγιάς αλλά και πλημμυρών, σεισμών, από ασανσέρ και φρεάτια.

Στη συνέχεια τους παρουσίασαν στην αυλή του Σχολείου, τον εξοπλισμό ενός υδροφόρου πυροσβεστικού οχήματος (ένα τέτοιο όχημα υπήρχε στον προαύλειο χώρο).

Τους έδειξαν τα είδη των αντλιών με βάση τη λειτουργία τους, τα εργαλεία που έχουν πάντα μαζί τους όπως το τσεκούρι και το αλυσοπρίονο. Τους μίλησαν για τα είδη των στολών τους, από τι υλικό είναι φτιαγμένες και πώς τις χρησιμοποιούν και πολλά άλλα όμορφα και χρήσιμα.

Τα παιδιά μας ενθουσιάστηκαν με την παρουσίαση. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι πυροσβέστες να δεχτούν πάρα πολλές ερωτήσεις.

Κι εις άλλα με υγεία!

Οι δάσκαλοι του Νεστόρειου Δημοτικού Σχολείου Ιλίου