Εκπαιδευτικά προγράμματα

Τρίτη, 06 Δεκεμβρίου 2022

Ένας ξεχωριστός επισκέπτης από την… Ισπανία!

Είχαμε την τιμή και τη μοναδική ευκαιρία να επισκεφθεί το σχολείο μας, και συγκεκριμένα τις τάξεις Γ΄ και Δ΄, ο κύριος Miguel Tolosa Igualada, καθηγητής στο Πανεπιστήμιο του Αλικάντε της Ισπανίας. Ο κύριος Miguel Tolosa Igualada στα πλαίσια της συνεργασίας του Πανεπιστημίου του Αλικάντε με το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο, μοιράστηκε πληροφορίες με τους μαθητές μας σχετικά με την ισπανική γλώσσα και κουλτούρα. Τους εκμυστηρεύτηκε, μάλιστα, την ιδιαίτερη αγάπη και αδυναμία που τρέφει για την Ελλάδα αλλά και για την ελληνική γλώσσα. Μέσα από οργανωμένες δραστηριότητες βοήθησε τους μαθητές να κατανοήσουν τον πλούτο της ελληνικής γλώσσας, καθώς και τη σχέση της με την ισπανική γλώσσα. Ο κύριος Miguel, όπως τον φώναζαν οι μαθητές μας, τους έμαθε πολλά ενδιαφέροντα πράγματα και τους πρόσφερε νέα ερεθίσματα. Έπαιξε και γέλασε μαζί τους, ενώ είχε και ο ίδιος την τιμή να παρακολουθήσει τις παρουσιάσεις των μαθητών της Δ΄ τάξης σχετικά με τα ελληνικά έθιμα των Χριστουγέννων. Σίγουρα η μέρα αυτή θα μείνει αξέχαστη σε όλους μας και ιδιαίτερα στους μαθητές μας μιας και η χαρά και η λάμψη στα μάτια τους δεν κρύβονταν!

Ένα μήνυμα από τον κύριο Miguel Tolosa Igualada:

“ Ένας Ισπανός φίλος στο Νεστόρειο”

“Θαυμάσια! Έτσι θα χαρακτήριζα την εμπειρία μου στο Νεστόρειο Δημοτικό Σχολείο. Οι γονείς των παιδιών μπορούν να είναι ήσυχοι καθώς τόσο η Διεύθυνση του σχολείου όσο και το εκπαιδευτικό προσωπικό διακρίνονται για τον επαγγελματισμό, την καλοσύνη και την ανθρωπιά τους. Αισθάνομαι, πραγματικά, πολύ τυχερός που είχα την ευκαιρία να επισκεφθώ τη Γ΄ και Δ΄ τάξη. Ήταν μια ιδιαίτερα συγκινητική εμπειρία. Ως καθηγητής Πανεπιστημίου δε συνηθίζω να συνεργάζομαι με παιδιά αυτής της ηλικίας. Ωστόσο, μπορώ να σας πω με σιγουριά πως όταν κανείς έρθει κοντά στα παιδιά, τα παρακολουθήσει, τα ακούσει, τα αγαπήσει, επιτυγχάνει τη σύνδεση με την αγνότερη ουσία της ανθρώπινης ύπαρξης. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους, παιδιά, δασκάλους και γονείς, για αυτή την εμπειρία! Το μέλλον της Ελλάδας φαντάζει λαμπρό με σχολεία σαν το Νεστόρειο! Εύχομαι σε όλους τα καλύτερα!”

Καλά Χριστούγεννα!

Miguel Tolosa Igualada