Δευτέρα, 27 Μαρτίου 2023

Γιορτή της 25ης Μαρτίου

Την Παρασκευή 24 Μαρτίου 2023 και το Σάββατο 25 Μαρτίου, οι μαθητές μας μας έκαναν για άλλη μια φορά υπερήφανους!
Τα παιδιά μας (μαθητές της Δ΄ και Στ’ τάξης) μας παρουσίασαν μια εξαιρετική γιορτή στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας. Μας έκαναν να θυμηθούμε, να συγκινηθούμε και να αναλογιστούμε τις ευθύνες μας. Η δε παρουσίαση των παιδιών μας στην παρέλαση ( μαθητών Ε’ και Στ’ τάξης) ήταν ΥΠΕΡΟΧΗ!!!
Η Ελληνική Επανάσταση του ΄΄21 αποτελεί έναν από τους σημαντικότερους αγώνες του έθνους σε όλη την ιστορική διαδρομή του. Ανέτρεψε τον ιστορικό ρου, καταργώντας 400 χρόνων σκλαβιάς. Η αποτίναξη του τουρκικού ζυγού ήταν ένα εγχείρημα που αρχικά φαινόταν ακατόρθωτο. Όμως ο Θεός σ’ αυτή την επανάσταση, όπως μας λέει ο γέρος του Μοριά, είχε βάλει την υπογραφή του.
Πολλές επαναστάσεις είχαν προηγηθεί χωρίς να στεφθούν με επιτυχία. Η επανάσταση του¨21 πέτυχε, γιατί ήταν η πιο καθολική, η πιο οργανωμένη και ήταν η κατάληξη μιας μακροχρόνιας προεργασίας. Για πρώτη φορά στην ευρωπαϊκή ιστορία ο παράγων «κοινή γνώμη» κινητοποιήθηκε σε τόση έκταση και επηρέασε ως ένα σημείο τη διεθνή πολιτική.
Οι θυσίες και τα κατορθώματα των αγωνιστών του 1821, που οι μορφές τους πήραν σχεδόν μυθικές διαστάσεις στη συνείδηση του λαού, δημιούργησαν μια νεοελληνική ηρωική παράδοση που επηρέασε από κάθε άποψη τις νεότερες γενιές των Ελλήνων.
Το δικό μας χρέος ως νεώτερων Ελλήνων που τιμούν και σέβονται την ιστορία και την ελευθερία τους είναι να θυμόμαστε και να τιμούμε τους ήρωές μας και να συνεχίσουμε με το ίδιο αίσθημα ευθύνης και φιλοπατρίας να διαφυλάττουμε την εθνική μας ανεξαρτησία από κάθε ξένη επιβολή.

Με εκτίμηση,
                                                                         Οι δάσκαλοι του