Δευτέρα, 21 Νοεμβρίου 2022

17 Νοεμβρίου 2022 γιορτή

Αγαπητοί γονείς,

Σήμερα, 17 Νοεμβρίου 2022, με αισθήματα βαθιάς συγκίνησης και υπερηφάνειας, γονείς, εκπαιδευτικοί και μαθητές παρακολουθήσαμε την υπέροχη γιορτή της Ε’ τάξης στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας.

Κάθε 17 του Νοέμβρη, η σκέψη μας και η καρδιά μας ταξιδεύει εκεί, στον χώρο του Πολυτεχνείου, στον ξεσηκωμό των φοιτητών, της νεολαίας και του ελληνικού λαού κατά της δικτατορίας.

Το Πολυτεχνείο ήταν και θα είναι πάντα ζωντανό κάλεσμα για τη Δημοκρατία και την Ελευθερία, θα είναι ζωντανό μέσα σε κάθε ελεύθερο μυαλό. Και πρέπει να ζει γιατί ο αγώνας του ανθρώπου ενάντια σε κάθε μορφής τυραννία είναι ο αγώνας της μνήμης ενάντια στη λήθη.

Τιμή και δόξα σ’ αυτούς που αγωνίστηκαν για να ξανάρθει στην Ελλάδα μας το φως της Ελευθερίας και της Δημοκρατίας!

Ας σταθούμε ταπεινοί προσκυνητές μπροστά στη μνήμη τους κι ας αναλογιστούμε πόσο μεγάλο είναι και το δικό μας χρέος να διαφυλάξουμε τα αγαθά της Δημοκρατίας και της Ελευθερίας, για τα οποία εκείνοι αγωνίστηκαν.

Με εκτίμηση,

Οι δάσκαλοι του Νεστόρειου